Otomasyon & Scada

SCADA İngilizce kelime açılımı, Supervisory Control And Data Acquisition’dur. SCADA’nın Türkçe anlamı, Merkezi Kontrol ve Veri Toplama Sistemi olarak çevrilir.

SCADA, otomasyon yapısının en üst yapısını oluşturan ve operatörlere operasyon süresini minimize eden, ara yüz sağlayan önemli bir yazılımdır.

SCADA sistemiyle tesisinizi operatör istasyonuna modelleyerek, tesislerde makinaların genel çalışma durumunu, cihazların arıza, verimli çalışma durumunu, ürün ve makine yatak yağ sıcaklıklarını, alarm verme, üretime özel reçetelerinizi, enerji analizörlerinizin etkinlik ve analizlerini kayıt altına alma, muhtemel arızaları en kısa sürede öğrenerek müdahale etme gibi bir çok konuya operatörlerinizin hakim olmasını sağlar.

Otomasyon kelimesinin kökeni Fransızca olup İngilizce kelime anlamı; kendi kendine hareket edebilen “Spontane” anlamına gelir.

Otomasyon; mekanik, elektronik, bilgisayar, SCADA tabanlı, makinaların üretim gerçekleştirmesi için kontrol etme ve müdahil olma ile ilişkili bir teknoloji sistemidir.